Porvaristalon joulukauden avajaisia vietetään 30.11.2024 Klo 11-14 , jolloin talo pukeutuu jouluiseen asuun. Museossa voit ihastella nostalgisia joulukortteja, kauniita joulun kukkia ja jouluisia makuja. Tule kokemaan 1800-luvun joulun tunnelma.
Avajaispäivän ohjelma 30.11. Klo 11-14
– Seppä Carl-Gustav Ekholmin työnäytös
– Myytävänä glögiä ja piparkakkuja
Opastettuja kierroksia lauantaisin joulukuussa klo 14:00 ruotsiksi ja 14:30 suomeksi.
Olet tervetullut luomaan uusia jouluisia muistoja Porvaristaloon, joka on osa Raaseporin museota ja sen pihapiiriä.
Alueellinen vastuumuseo Länsi-Uudenmaan museo järjestää lauantaina 7. päivä helmikuuta 2026 yhteistyössä Karjaan kotiseutuyhdistyksen kanssa Karjaa700-seminaarin. Seminaari on kaksikielinen, maksuton ja avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Raaseporin museon uuden Helene Schjerfbeck näyttelyn käsikirjoittaja on Anna Kortelainen
Iloisina ilmoitamme, että Raaseporin museon uuden Helene Schjerfbeck näyttelyn käsikirjoittaja on Anna Kortelainen (s. 1968), helsinkiläinen filosofian tohtori, taidehistorioitsija ja kirjailija. Hän on käsikirjoittanut näyttelyitä liittyen mm.